型号: 0216004HXE
元件分类: 保险丝
英文描述: FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 4A, 250VAC, 1200A (IR), THROUGH HOLE
封装: ROHS COMPLIANT
文件页数: 2/4页
文件大小: 167K
代理商: 0216004HXE
214
Cartridge and Axial Lead Fuses
2008 Littelfuse, Inc.
Specications are subject to change without notice.
Please refer to www.littelfuse.com for current information.
Revised: July 2, 2008
216 Series
5×20 mm > Fast-Acting > 216 Series
Amp
Code
Amp
Rating
(A)
Max
Voltage
Rating
(V)
Interrupting
Nominal
Cold
Resistance
(Ohms)
Nominal
Melting
I2t (A2 sec)
Voltage
Drop at
Rated
Current
(mV)
Power
Dissapation
at Rated
Current
(W)
Agency Approvals
V
D
E
PS
E
.050
50mA ~ 12.5 A
1200A@250Vac
10000
x
.063
x
.080
.100
.125
.160
.200
.250
.315
.400
.500
.630
.800
001
xxxxxx
1.25
xxxxxx
01.6
002
02.5
3.15
004
005
06.3
008
010
016
16A
750A@250Vac
0.0040
xxxx
Electrical Characteristics Specications by Item
Average Time Current Curves
Temperature Rerating Curve
CURRENT IN AMPERES
TIME
IN
SECONDS
0.050A 0.063A 0.080A 0.100A 0.125A 0.160A 0.200A 0.250A 0.315A 0.400A 0.500A
1A
0.800A
0.630A
1.25A 1.6A 2A 2.5A 3.15A 4A 5A 6.3A 8A 10A 12.5A 16A