型号: 0253003.PRL
元件分类: 保险丝
英文描述: VERY FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 3A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), THROUGH HOLE
封装: ROHS COMPLIANT
文件页数: 2/4页
文件大小: 171K
代理商: 0253003.PRL
Introduction to Circuit Protection
Transientology
200
2009 Littelfuse, Inc.
Specifications are subject to change without notice.
Axial Lead & Cartridge Fuses
251/253 Series
Please refer to www.littelfuse.com/series/251.html
or /253.html for current information.
PICO ll > Very Fast-Acting > 251/253 Series
Ampere
Rating
(A)
Amp
Code
Ordering
Number
(Std.)
Ordering
Number
(Mil.)
Max
Voltage
Rating
(V)
Interrupting
Nominal
Cold
Resistance
(Ohms)
Nominal
Melting
I2t (A2 sec)
Nom
Voltage
Drop
(V)
Agency Approvals
PS
E
TUV
QPL
.062
300 A @ rated
50 A @ rated
For CCC 7A:
70 A @ rated
For CCC 10A:
100 A @ rated