型号: 1N5396GP/4E
厂商: VISHAY SEMICONDUCTORS
元件分类: 参考电压二极管
英文描述: 1.5 A, 500 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-204AC
封装: PLASTIC, DO-15, 2 PIN
文件页数: 2/4页
文件大小: 326K
代理商: 1N5396GP/4E
www.vishay.com
2
Document Number 88515
14-Oct-05
Vishay General Semiconductor
Electrical Characteristics
(TA = 25 °C unless otherwise noted)
Thermal Characteristics
Notes:
(1) Thermal resistance from junction to ambient at 0.375" (9.5 mm) lead length, P.C.B. mounted
*JEDEC registered values
Ratings and Characteristics Curves
Parameter
Test condition
Symbol
1N53
91GP
1N53
92GP
93GP
94GP
95GP
96GP
97GP
98GP
99GP
Unit
* Maximum
instantaneous
forward voltage
at 1.5 A TA = 70 °C
VF
1.4
V
* Maximum DC
reverse current at
rated DC blocking
voltage
TA = 25 °C
TA = 150 °C
IR
5.0
A
Typical reverse
recovery time
at IF = 0.5 A,
IR = 1.0 A, Irr = 0.25 A
trr
2.0
s
Typical junction
capacitance
at 4.0V, 1MHz
CJ
15
pF
Parameter
Symbol
91GP
92GP
93GP
94GP
95GP
96GP
97GP
98GP
99GP
Unit
Typical thermal resistance(1)
RθJA
45
°C/W
Figure 1. Forward Current Derating Curve
0
A
v
erage
F
or
w
ard
Rectified
C
u
rrent
Lead Temperature ( °C)
0.5
0.375" (9.5mm) Lead Length
TA,Ambient
Temperature
TL, Lead
Temperature
60 Hz Resistiveor
Inductive Load
Figure 2. Maximum Non-repetitive Peak Forward Surge Current
Peak
For
w
ard
S
u
rge
C
rrent
Number of Cycles at 60 Hz