型号: CRCA12E0803242151R
厂商: VISHAY DALE
元件分类: 电阻
英文描述: RC NETWORK, ISOLATED, 0.125W, 2400ohm, 50V, 0.00015uF, SURFACE MOUNT, 8
封装: CHIP
文件页数: 1/3页
文件大小: 137K
代理商: CRCA12E0803242151R
Thick Film Array, Resistor/Capacitor
www.vishay.com
For technical questions, contact: ff2aresistors@vishay.com
Document Number: 31044
280
Revision: 15-Jan-07
CRCA
Vishay Dale
FEATURES
Single component reduces board space and
component counts
Choice of dielectric characteristics X7R or Y5U
Wrap around termination
Thick film R/C element
Inner electrode protection
Flow & Reflow solderable
Automatic placement capability, standard size
8 or 10 pin configurations
Notes
Ask about extended value ranges
Packaging: according to EIA 481
Power rating depends on the max. temperature at the solder point,
the component placement density and the substrate material
STANDARD ELECTRICAL SPECIFICATIONS
GLOBAL
MODEL
RESISTOR
CAPACITOR
POWER RATING
P70 °C
W
TEMPERATURE
COEFFICIENT
ppm/°C
TOLERANCE
%
VALUE
RANGE
Ω
DIELECTRIC
TEMPERATURE
COEFFICIENT
%
TOLERANCE
VOLTAGE
RATING
VDC
VALUE
RANGE
pF
CRCA12E
CRCA12S
0.125
10R - 1M0
X7R
± 15
20
CRCA12E
CRCA12S
0.125
10R - 1M0
Y5U
20
RESISTOR
Operating Temperature Range: X7R - 55 °C to + 125 °C
Technology: Thick Film
CAPACITOR
Y5U - 30 °C to + 85 °C
Maximum Dissipation Factor: 2.5 %
Dielectric Withstanding Voltage: 125 V
dc , 5 sec, 50 mA Charge
TECHNICAL SPECIFICATIONS
PARAMETER
UNIT
X7R CAPACITOR
Y5U CAPACITOR
Rated Dissipation at 70 °C
(CECC 40401 I EIA 575)
W
Capacitor Voltage Rating
V
50
Dielectric Withstanding
Voltage (5 sec, 50 mA Charge)
Vdc
125
Category Temperature Range
°C
Insulation Resistance
Ω
GLOBAL PART NUMBER INFORMATION
New Global Part Numbering: CRCA12E081472220R (preferred part numbering format)
Historical Part Number example: CRCA12E0801472J220MRB8 (will continue to be accepted)
SPECIAL
(Dash Number)
(up to 1 digit)
Blank = Standard
CAPACITANCE
2 digit significant
figures, followed by
multiplier
100 = 10 pF
271 = 270 pF
182 = 1800 pF
(Tolerance = ± 20 %)
SCHEMATIC
1 = 01
2 = 02
3 = 03
0 = Special
RESISTANCE
2 digit significant
figures, followed by
a multiplier
683 = 68 k
105 = 1.0 M
(Tolerance = ± 5 %)
PACKAGING
E = Lead (Pb)-free, T/R (2000 pcs)
R = Tin/Lead, T/R (2000 pcs)
CRCA
1
E
R
MODEL
PIN COUNT
08 = 8 Pin
10 = 10 Pin