型号: CRCA12E0803243150R
厂商: VISHAY DALE
元件分类: 电阻
英文描述: RC NETWORK, ISOLATED, 0.125W, 24000ohm, 50V, 0.000015uF, SURFACE MOUNT, 8
封装: CHIP
文件页数: 2/3页
文件大小: 137K
代理商: CRCA12E0803243150R
Document Number: 31044
For technical questions, contact: ff2aresistors@vishay.com
www.vishay.com
Revision: 15-Jan-07
281
CRCA
Thick Film Array, Resistor/Capacitor
Vishay Dale
DIMENSIONS
Note
1. The images shown are for an 8 pin Part. For a 10 pin part, use the same pitch and add another pair of “a” dimension pads to the inner solder
pads.
SCHEMATICS
GLOBAL
MODEL
PIN
NO#
SIZE
DIMENSIONS [in millimeters]
INCH METRIC
L
W
T
B
B*
A
A*
DNOM
PNOM
CRCA12E
8
5.1 ± 0.15 3.05 ± 0.15 0.61 ± 0.10 0.51 ± 0.25 0.38 ± 0.2 0.79 ± 0.15
CRCA12S
8
5.1 ± 0.15 3.05 ± 0.15 0.61 ± 0.10 0.51 ± 0.25 0.38 ± 0.2 0.79 ± 0.15 0.89 ± 0.15
CRCA12E
10
CRCA12S
10
SOLDER PAD DIMENSIONS [in millimeters]
cw
d
p
e
WAVE SOLDERING
2.2
REFLOW SOLDERING
2.2
E-Version
8-Terminal device
S-Version
e
01 Circuit
CRCA12E & S
10 Pin only
02 Circuit
CRCA12E & S
10 Pin only
03 Circuit
8 Pin
10 Pin
Derating
- 55
Ambient Temperature in °C
70
Rated
Power
in
%
PERFORMANCE
TEST
CONDITIONS OF TEST
TEST RESULTS
RC
Endurance Test at 70 °C MIL-Std-202 Method 108
1000 hours at 70 °C, 1.5 hours "ON", 0.5 hours "OFF"
± (5 % + 2
Ω)± 20 %
Dielectric Withstanding Voltage MIL-Std-202
Method 301
125 Vdc, 5 seconds, 50 mA charge
no physical damage
Thermal Shock MIL-Std-202 Method 107
100 cycles, - 55 to + 125 °C
± (5 % + 2
Ω)± 20 %
Moisture MIL-Std-202 Method 106
Omit steps 7A and B
± (5 % + 2
Ω)± 20 %
Resistance to Soldering Heat EIA 575
10 seconds at 260 °C solder bath temperature
± (5 % + 2
Ω)± 20 %
High Temperature Exposure EIA 575
125 °C for 100 hours
± (5 % + 2
Ω)± 20 %
Low Temperature Operation EIA 575
1 hour at - 55 °C then 45 minutes at 50 V
± (5 % + 2
Ω)± 20 %
Solderability & Leaching EIA 575 3.12
Condition C
95 % Coverage