型号: DS2E-M-DC12V
厂商: Panasonic Electric Works
文件页数: 3/6页
文件大小: 0K
描述: RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
其它有关文件: Standards Chart
产品变化通告: DS2/DS2Y Relays Discontinuation Apr/2012
产品目录绘图: DS2E Series PCB
DS2E Series Footprint
DS2E Non Latching Circuit
标准包装: 50
系列: DS
继电器类型: 通用
线圈类型: 无锁存
线圈电流: 33.3mA
线圈电压: 12VDC
触点形式: DPDT(2 C 型)
触点额定值(电流): 2A
切换电压: 250VAC,220VDC - 最小值
关闭电压(最大): 8.4 VDC
关闭电压(最小): 1.2 VDC
特点: 密封 - 琥珀色
安装类型: 通孔
端接类型: PC 引脚
包装: 管件
触点材料: Silver(Ag),Gold(Au)
操作时间: 10ms
释放时间: 5ms
线圈功率: 400 mW
线圈电阻: 360 欧姆
工作温度: -40°C ~ 70°C
产品目录页面: 2600 (CN2011-ZH PDF)
其它名称: 255-1071
DS
2. Speci?cations
Characteristics
Contact
Rating
Item
Arrangement
Initial contact resistance, max.
Contact material
Nominal switching capacity
Max. switching power
Max. switching voltage
Max. carrying current
Min. switching capacity (Reference value)* 1
Nominal operating power
Insulation resistance (Initial)
Speci?cations
1 Form C 2 Form C
Max. 50 m ? (By voltage drop 6 V DC 1A)
Ag+Au clad
2 A 30 V DC (resistive load)
60 W, 125 VA (resistive load)
220 V DC, 250 V AC
3A
10 μ A 10m V DC
Single side stable (S type: 200 mW); latching (S type: 180 mW)
Min. 100M ? (at 500V DC)
Measurement at same location as “Initial breakdown voltage” section.
Breakdown voltage
Between open contacts
1,000 Vrms for 1min.
(500 Vrms for 1min: 1 Form C type) (Detection current: 10mA.)
Electrical
characteristics
(Initial)
Temperature rise
Between contact and coil
1,500 Vrms for 1min.
(1,000 Vrms for 1min: 1 Form C type) (Detection current: 10mA.)
Max. 65 ° C
(By resistive method, nominal coil voltage applied to the coil, contact carrying current: 2A.)
Operate time [Set time] (at 20 ° C 68 ° F )
Release time [Reset time] (at 20 ° C 68 ° F )
Max. 10 ms [10 ms] (Nominal coil voltage applied to the coil, excluding contact bounce time.)
Max. 5 ms [10 ms] (Nominal coil voltage applied to the coil, excluding contact bounce time.)
(without diode)
Mechanical
Shock resistance
Vibration resistance
Functional* 2
Destructive
Functional
Destructive
Min. 490 m/s 2 Min. 490 m/s 2
Min. 980 m/s 2 (Half-wave pulse of sine wave: 6 ms.)
10 to 55 Hz at double amplitude of 3.3 mm (Detection time: 10 μ s.)
10 to 55 Hz at double amplitude of 5 mm
Expected life
Conditions
Mechanical
Electrical
Conditions for operation, transport and storage* 3
Max. operating speed (at rated load)
Min. 10 8 (10 7 : 1 Form C latching type) (at 600 cpm)
Min. 5 × 10 5 rated load (at 60 cpm)
Ambient temperature: –40 ° C to +70 ° C –40 ° F to +158 ° F
Humidity: 5 to 85% R.H. (Not freezing and condensing at low temperature)
60 cpm
Unit weight
Approx. 3 g .11 oz
Approx. 4g .14oz
actual load. (TX/TX-S/TX-D relay AgPd contact type are available for low level load switching [10V DC, 10mA max. level])
*2 Half-wave pulse of sine wave: 11ms; detection time: 10 μ s
Panasonic Corporation
Automation Controls Business Unit
industrial.panasonic.com/ac/e/
ASCTB17E 201209-T
相关PDF资料
PDF描述
431013-11-0 TERM BARRIER 11CIRC 1 ROW .4375
431012-11-0 TERM BARRIER 11CIRC 1 ROW .4375
CFTP-4 TERM BARRIER 4CIRC SGL ROW .375
H9221 MOISTURIZING HAND SANITIZER 3OZ
3474-0001T CONN PCB 10 PIN .125" TIN
相关代理商/技术参数
参数描述
DS2E-M-DC12V 制造商:Panasonic Electric Works 功能描述:PCB Relay
DS2EMDC12VC 制造商:NAIS 功能描述:12VDC
DS2E-M-DC12V-C 制造商:Panasonic Electric Works 功能描述:
DS2E-M-DC12V-H12 制造商:Panasonic Electric Works 功能描述:
DS2E-M-DC12V-R 功能描述:低信号继电器 - PCB 2A 12VDC DPDT NON-LATCH REV POLAR RoHS:否 制造商:NEC 触点形式:2 Form C (DPDT-BM) 触点电流额定值: 线圈电压:5 V 最大开关电流:1 A 线圈电流:1 A 线圈类型:Non-Latching 功耗:140 mW 端接类型:SMT 绝缘: 介入损耗: