型号: FCN1913C124J-E1
厂商: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
文件页数: 2/9页
文件大小: 0K
描述: CAP FILM 0.12UF 16VDC 1913
标准包装: 3,000
系列: FCN
电容: 0.12µF
额定电压 - DC: 16V
电介质材料: 聚乙烯(PEN)
容差: ±5%
工作温度: -55°C ~ 105°C
安装类型: 表面贴装
封装/外壳: 1913(4833 公制)
尺寸/尺寸: 0.189" L x 0.130" W(4.80mm x 3.30mm)
高度 - 座高(最大): 0.063"(1.60mm)
端子: 焊盘
特点: 通用
包装: 带卷 (TR)
Type FCN Surface Mount Film Capacitors
Part Numbering System
FCN
A
102
J
H2
Tape
Tape
Packaging
Width
Diameter
Reel
Type
Case Size
Voltage
Capacitance
Tolerance
Code
(mm)
[in.(mm)]
Quantity
C = 16 Vdc
H = 50 Vdc
A = 100 Vdc
102 = 0.001 μF
223 = 0.022 μF
474 = 0.47 μF
J = ±5%
K = ±10%
K1
J1, J2
H1, H2
=
=
8
E = 250 Vdc
G = 400 Vdc
H3
G1, G2, G3
E1, E2
E3, E4
D1, D2
D3, D4, D5
B, Z
U, V, X, Y
8
Outline Drawing
S, T
24
OBSOLETE
Insulation Resistance (20°C,10 Vdc, 60 Seconds);
For C ≤ 0.33 μF:I.R. ≥ 3000 Meg ?
L
T
t
Ratings
Rated Voltage:
Capacitance Range:
Capacitance Tolerance:
D.F. (20°C, 1 kHz):
W
16 Vdc (12 Vac) Operating Temperature Range: -55 to +105°C
0.12 to 0.47 μF Dielectric Withstand Voltage: 28 Vdc for 5 seconds
± 5% (J)
≤ 1%
t = 0.014 ± 0.008 in. (0.35 ±0.2 mm)
For 0.001 μF – 0.01 μF, 100 V, t = 0.026 ±0.012 in. (0.62 ± 0.3 mm)
Max. capacitor surface temperature: 240°C
For C > 0.33 μF:I.R. = 1000 Meg W ?μF Min.