型号: FEC15-48D05
厂商: ASTRODYNE INC
元件分类: 电源模块
英文描述: 2-OUTPUT 15 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封装: MODULE-5
文件页数: 2/3页
文件大小: 577K
代理商: FEC15-48D05
Isolated and Regulated 15 WATT Modular DC/DC Converters
f e c 1 5 series
WWW.ASTRODYNe.cOM
ASTRODYNe USA: 1-800-823-8082
ASTRODYNe PAcIfIc: 886-2-26983458
INPUT SPecIfIcATIONS
Input Voltage Ranges:
12 VDC Nominal
9-18 VDC
24 VDC Nominal
18-36 VDC
48 VDC Nominal
36-72 VDC
Input Filter
Pi Type
OUTPUT SPecIfIcATIONS
Voltage and Current
See Selection Chart
Load Regulation
singles: +/-1%
10% - FL
duals: +/-2%
Line Regulation
+/-1%
Temperature Coefficient
+/-0.02%/DegC
Ripple/Noise(Single/Dual)
(50 / 75) mV Pk-Pk, typ
Voltage Stability
+/- 1%
Transient Response Recovery
25% Load Step Change
500 microSeconds
Short Circuit Protection
Continuous, self-recovering
Overvoltage Protection Threshold:
3.3V Output
3.9Volts
5V Output
6.2Volts
12V Output
15Volts
15V Output
18Volts
GeNeRAL SPecIfIcATIONS
Input-Out Isolation
1600VDC
In/Out Capacitance
1000 pF
Isolation Resistance
10000 M Ohms
Efficiency
84%, typ