型号: HFA15PB60PBF
元件分类: 整流器
英文描述: 15 A, SILICON, RECTIFIER DIODE, TO-247AC
文件页数: 2/6页
文件大小: 210K
代理商: HFA15PB60PBF
HFA15PB60
Bulletin PD-2.340 rev. A 11/00
2
www.irf.com
Parameter
Min
Typ
Max
Units
Tlead!
Lead Temperature
300
°C
RthJC
Thermal Resistance, Junction to Case
1.7
RthJA"
Thermal Resistance, Junction to Ambient
40
RthCS#
Thermal Resistance, Case to Heat Sink
0.25
g
0.21
(oz)
6.0
Kg-cm
5.0
lbfin
Thermal - Mechanical Characteristics
K/W
Wt
Weight
Mounting Torque
!
0.063 in. from Case (1.6mm) for 10 sec
"
Typical Socket Mount
Mounting Surface, Flat, Smooth and Greased
Parameter
Min Typ Max Units
Test Conditions
VBR
Cathode Anode Breakdown Voltage
600
V
IR = 100A
1.3
IF = 15A
1.5
V
IF = 30A
1.2
IF = 15A, TJ = 125°C
1.0
VR = VR Rated
TJ = 125°C, VR = 0.8 x VR RatedD Rated
CT
Junction Capacitance
25
pF
VR = 200V
Measured lead to lead 5mm from
package body
Electrical Characteristics @ TJ = 25°C (unless otherwise specified)
Dynamic Recovery Characteristics @ TJ = 25°C (unless otherwise specified)
LS
Series Inductance
12
nH
See Fig. 3
See Fig. 2
See Fig. 1
VFM
Max Forward Voltage
A
Max Reverse Leakage Current
IRM
Min Typ Max Units
Test Conditions
trr
Reverse Recovery Time
19
IF = 1.0A, dif/dt = 200A/s, VR = 30V
trr1
42
ns
TJ = 25°C
trr2
74
TJ = 125°C
IF = 15A
IRRM1
Peak Recovery Current
4.0
TJ = 25°C
IRRM2
6.5
TJ = 125°C
VR = 200V
Qrr1
Reverse Recovery Charge
80
TJ = 25°C
Qrr2
220
TJ = 125°C
dif/dt = 200A/s
di(rec)M/dt1
Peak Rate of Fall of Recovery Current
188
TJ = 25°C
di(rec)M/dt2
During tb
160
TJ = 125°C