型号: MCSOF/TAE100.0MHZ
厂商: GOLLEDGE ELECTRONICS LTD
元件分类: XO, clock
英文描述: CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 100 MHz, CMOS OUTPUT
文件页数: 1/1页
文件大小: 64K
代理商: MCSOF/TAE100.0MHZ
5V CMOS Oscillator Low Jitter
MCSOF
Tel:
Fax:
E-mail:
sales@golledge.com
Web:
www.golledge.com
18 Oct 2004
Option
Codes
MCSOF
Product
Parameters
Product name + option codes (if any) + frequency
eg:
MCSOF/A 80.0MHz ±100ppm 0 to +70°C
MCSOF/TBE 120MHz ±50ppm -40 to +85°C Enable / disable
Option code X (eg MCSOF/X) denotes a custom specification.
Ordering Information
Standard.
Optional - Please specify required code(s) when ordering
Features
Low jitter
Military temperature range option
Excellent shock & vibration resistance
Enable / disable tristate option
Specifications
* Frequency stability is inclusive of calibration @ 25°C, operating temperature range, supply
voltage change, load change and ageing over 10 years.
Open
‘1’ level
‘0’ level
Enabled
High Impedance
Enable / Disable Function
Input (pad 1)
Output (pad 3)
Frequencies in MHz
Other frequencies available. Please consult our sales office.
Standard Frequencies
ACTUAL SIZE
7.30
TOP VIEW
43
PAD
1
CONNECTION
Not connected or
Enable/Disable
Ground
Output
Supply
2.00
Scale 2:1
Available on T&R (1k pcs/reel) or trays (50pcs/tray).
Refer to our website for T&R and soldering details.
Frequency range: 40.0 ~ 160MHz
Frequency stability*:
±100ppm
±50ppm
T
tighter stabilities on request
specify
Operating temperature range:
0 to +70°C
A
-40 to +85°C
B
-55 to +125°C
C
Operable temperature range:
-55 to +125°C
Storage temperature range:
-65 to +125°C
Supply voltage (VDD):
+5.0V (±10%)
Supply current (max):
50mA
Driving ability:
CMOS
Logic levels: ‘0' level = +0.4V max
‘1' level = V
DD-0.5V min
Start up time:
5ms max
Waveform symmetry:
40:60 max @ 50%V
DD
Jitter:
1ps max
Rise / fall times:
3ns max
Enable / disable function:
None (pad 1 NC)
Tristate (control via pad 1)
E
Terminations:
Stand-offs
J-leads (drawing on request)
J
Shock resistance:
5,000G, 0.3ms, sine
Vibration resistance:
10G rms 10.0 ~ 2,000Hz
Soldering condition:
260°C, 10 sec max