型号: MPC8540CVT667JB
厂商: FREESCALE SEMICONDUCTOR INC
元件分类: 微控制器/微处理器
英文描述: 32-BIT, 667 MHz, MICROPROCESSOR, PBGA783
封装: 29 X 29 MM, 3.75 MM HEIGHT, 1 MM PITCH, LEAD FREE, FLIP CHIP, PLASTIC, BGA-783
文件页数: 79/104页
文件大小: 1216K
代理商: MPC8540CVT667JB
MPC8540 Integrated Processor Hardware Specifications, Rev. 4.1
Freescale Semiconductor
Clocking
15 Clocking
the CCB clock.
15.1 Clock Ranges
specifications for the memory bus.
Table 54. Processor Core Clocking Specifications
Characteristic
Maximum Processor Core Frequency
Unit
Notes
667 MHz
833 MHz
1 GHz
MinMax
e500 core processor frequency
400
MHz
Notes:
settings.
2.)The minimum e500 core frequency is based on the minimum platform frequency of 200 MHz.
3.)The 1.0 GHz core frequency is based on a 1.3 V VDD supply voltage.
Table 55. Memory Bus Clocking Specifications
Characteristic
Unit
667 MHz
833 MHz
1 GHz
Min
Max
Min
Max
Memory bus frequency
100
MHz
settings.
2.The memory bus speed is half of the DDR data rate, hence, half of the platform clock frequency.