型号: MPC8540PX833LB
厂商: FREESCALE SEMICONDUCTOR INC
元件分类: 微控制器/微处理器
英文描述: 32-BIT, 667 MHz, MICROPROCESSOR, PBGA783
封装: 29 X 29 MM, 3.75 MM HEIGHT, 1 MM PITCH, FLIP CHIP, PLASTIC, BGA-783
文件页数: 3/104页
文件大小: 1216K
代理商: MPC8540PX833LB
MPC8540 Integrated Processor Hardware Specifications, Rev. 4.1
Freescale Semiconductor
Device Nomenclature
19 Device Nomenclature
Ordering information for the parts fully covered by this specification document is provided in
19.1 Nomenclature of Parts Fully Addressed by this Document
local Freescale sales office. In addition to the processor frequency, the part numbering scheme also
contains a revision code which refers to the die mask revision number.
Table 62. Part Numbering Nomenclature
MPC
nnnn
t
pp
ff(f)
c
r
Product
Code
Part
Identifier
Temperature
Range1
Package 2
Processor
Frequency 3, 4
Platform
Frequency
Revision Level
MPC
8540
Blank = 0 to 105
°C
C = –40 to 105
PX = FC-PBGA
VT = FC-PBGA
(Pb-free)
833 = 833 MHz
667 = 667 MHz
L = 333 MHz
J = 266 MHz
B = Rev. 2.0
(SVR = 0x80300020)
C = Rev. 2.1
(SVR = 0x80300021)
Blank = 0 to 105
C = –40 to 105
PX = FC-PBGA
VT = FC-PBGA
(Pb-free)
AQ = 1.0 GHz
F = 333 MHz
B = Rev. 2.0
C = Rev. 2.1
Notes:
1.For Temperature Range=C, Processor Frequency is limited to 667 MHz.
2.See Section 14, “Package and Pin Listings,” for more information on available package types.
specification support all core frequencies. The core must be clocked at a minimum frequency of 400MHz. A device must