型号: RTAP2DS02M25NP
厂商: C K COMPONENTS INC
元件分类: 开关
英文描述: ROTARY SWITCH-2POSITIONS, DIRECT AND COMPLEMENT, LATCHED, THROUGH HOLE-STRAIGHT
封装: ROHS COMPLIANT
文件页数: 1/5页
文件大小: 454K
代理商: RTAP2DS02M25NP
L–8
Dimensions are shown: Inch (mm)
Specifications and dimensions subject to change
www.ck-components.com
L
Rotary
RTA Series
1–4 Poles Coded Rotary Switches
Features/Benefits
PCB or hand soldering versions
Bushing mounting
Multiple poles
Decimal and hexadecimal codes
Screwdriver slot or extended actuator
RoHS Compliant
Typical Applications
Appliances
Electronic alarm systems
Medical
Building automation
HVAC air conditioning
Electrical Data
Silver
Gold
SWITCHING MODE:
BBM
MAX. SWITCHING POWER
5 VA
0.5 VA
MAX. SWITCHING CURRENT:
150 mA
20 mA
MAX. CARRYING CURRENT:
5 A
1 A
NOMINAL VOLTAGE AT 50 Hz
60 V
25 V
CONTACT RESISTANCE:
< 150 m
< 150 m
DIELECTRIC STRENGTH AT 50 Hz
BETWEEN CONTACTS AND
GROUND TERMINALS:
500 V r
INSULATION RESISTANCE BETWEEN
CONTACTS OR CONTACTS
AND FRAME (500 V =):
109
NO. OF OPERATIONS:
10,000
BOUNCE:
< 5 ms
Environmental Data
OPERATING TEMPERATURE: –20C to + 70C
–20C to + 70C
STORAGE TEMPERATURE:
–40C to + 85C
NOTE: Specifications and materials listed above are for switches with standard options.
For information on specific and custom switches, consult Customer Service Center.
Mechanical Data
MAX. NO. OF BANKS: 1.
OPERATING TORQUE: 5 Ncm±20%.
END STOP TORQUE: < 60 Ncm.
STOP: With/without or adjustable
MOUNTING: By fixed index 9.5 mm (0.374) of center, for
bushing mount only
Materials
BUSHING/HOUSING: PETP Thermoplastic
STATIONARY CONTACTS & TERMINALS: Nickel Plated Brass
with additional plating of Gold or Silver.
ROTOR: Gold or Silver plated Brass or PCB.
CODING PLATE: PA thermoplastic
ACTUATOR: Polysulfon thermoplastic
HARDWARE: Stop pin: Aluminum. Ball & Spring: Stainless steel.
Washer: PA. Nut: Brass.
Build-A-Switch
Designation
RTA
Indexing
2 22.5 index (coded only)
3 30° index (12 positions max.)
4 36° index (10 positions max.)
Termination
P With PC Thru-hole
C With Solder Lugs
H Horizontal with
PC Thru-hole
Switch Function
1W12 SP, 30° Index, 12 pos. no stop
1W10 SP, 36° Index, 10 pos. no stop
1S02
SP, 30° /36° Index, 2 pos.
1S03
SP, 30° /36° Index, 3 pos.
1S04
SP, 30° /36° Index, 4 pos.
1S05
SP, 30° /36° Index, 5 pos.
1S06
SP, 30° /36° Index, 6 pos.
1S07
SP, 30° /36° Index, 7 pos.
1S08
SP, 30° /36° Index, 8 pos.
1S09
SP, 30° /36° Index, 9 pos.
1S10
SP, 30° /36° Index, 10 pos.
1S11
SP, 30° Index, 11 pos.
1S12
SP, 30° Index, 12 pos.
2S02
DP, 30° /36° Index, 2 pos.
2S03
DP, 30° /36° Index, 3 pos.
2S04
DP, 30° /36° Index, 4 pos.
2S05
DP, 30° /36° Index, 5 pos.
2S06
DP, 30° Index, 6 pos.
3S02
3P, 30° /36° Index, 2 pos.
Contact Material
S Silver plated, matte-tin terminal
P Gold plated, matte-tin terminal
Actuator (max.)
25N .984 (25,0) with screwdriver slot
50N 1.97 (50,0) with screwdriver slot
FLS Flush shaft with screwdriver slot
and position indicator
25F .984 (25,0) Shaft with flat
06F .236 (6,0) Shaft with flat
Mounting Style
W Without bushing
R
3/8-32 Threaded Bushing
M M10x.75 Metric Threaded Bushing
A
3/8-32 Threaded Bushing
with Offset Bracket
B
M10x.75 Metric Threaded
Bushing with Offset Bracket
3S03
3P, 30° /36° Index, 3 pos.
4S02
4P, 30° /36° Index, 2 pos.