型号: SD400R24PC
厂商: VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
元件分类: 整流器
英文描述: 480 A, 2400 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-205AB
封装: ROHS COMPLIANT, CERAMIC, DO-9, 1 PIN
文件页数: 2/7页
文件大小: 144K
代理商: SD400R24PC
www.vishay.com
For technical questions, contact: ind-modules@vishay.com
Document Number: 93548
2
Revision: 17-Apr-08
SD400N/R Series
Vishay High Power Products Standard Recovery Diodes
(Stud Version), 400 A
FORWARD CONDUCTION
PARAMETER
SYMBOL
TEST CONDITIONS
VALUES
UNITS
Maximum average forward current
at case temperature
IF(AV)
180° conduction, half sine wave
400
A
120
°C
480
A
100
°C
Maximum RMS forward current
IF(RMS)
DC at 110 °C case temperature
630
Maximum peak, one-cycle forward,
non-repetitive surge current
IFSM
t = 10 ms
No voltage
reapplied
Sinusoidal half wave,
initial TJ = TJ maximum
8250
t = 8.3 ms
8640
t = 10 ms
100 % VRRM
reapplied
t = 8.3 ms
Maximum I2t for fusing
I2t
No voltage
340
kA2s
311
100 % VRRM
241
220
Maximum I2
√t for fusing
I2
√t
t = 0.1 to 10 ms, no voltage reapplied
kA2
√s
Low level value of threshold voltage
VF(TO)1
(16.7 % x
π x I
F(AV) < I < π x IF(AV)),
TJ = TJ maximum
0.80
V
High level value of threshold voltage
VF(TO)2
(I >
π x I
F(AV)), TJ = TJ maximum
0.85
Low level value of forward
slope resistance
rf1
(16.7 % x
F(AV) < I < π x IF(AV)),
TJ = TJ maximum
0.55
m
Ω
High level value of forward
slope resistance
rf2
(I >
F(AV)), TJ = TJ maximum
0.51
Maximum forward voltage drop
VFM
Ipk = 1500 A, TJ = TJ maximum,
tp = 10 ms sinusoidal wave
1.62
V
THERMAL AND MECHANICAL SPECIFICATIONS
PARAMETER
SYMBOL
TEST CONDITIONS
VALUES
UNITS
Maximum junction operating
temperature range
TJ
- 40 to 190
Maximum storage temperature range
TStg
- 55 to 200
Maximum thermal resistance,
junction to case
RthJC
DC operation
0.11
K/W
Maximum thermal resistance,
case to heatsink
RthCS
Mounting surface, smooth, flat and greased
Maximum allowed
mounting torque ± 10 %