型号: 74ACT00SC
厂商: Fairchild Semiconductor
文件页数: 4/10页
文件大小: 0K
描述: IC GATE NAND QUAD 2 INPUT 14SOIC
标准包装: 55
系列: 74ACT
逻辑类型: 与非门
电路数: 4
输入数: 2
电源电压: 4.5 V ~ 5.5 V
电流 - 静态(最大值): 2µA
输出电流高,低: 24mA,24mA
逻辑电平 - 低: 0.8V
逻辑电平 - 高: 2V
额定电压和最大 CL 时的最大传播延迟: 9ns @ 5V,50pF
工作温度: -40°C ~ 85°C
安装类型: 表面贴装
供应商设备封装: 14-SOIC
封装/外壳: 14-SOIC(0.154",3.90mm 宽)
包装: 管件
产品目录页面: 1206 (CN2011-ZH PDF)
1988 Fairchild Semiconductor Corporation
www.fairchildsemi.com
74AC00, 74ACT00 Rev. 1.4.1
3
74A
C00,
74A
CT00
Quad
2-Input
NAND
Gate
DC Electrical Characteristics for AC
Notes:
1. All outputs loaded; thresholds on input associated with output under test.
2. Maximum test duration 2.0ms, one output loaded at a time.
3. IIN and ICC @ 3.0V are guaranteed to be less than or equal to the respective limit @ 5.5V VCC.
Symbol
Parameter
VCC
(V)
Conditions
TA = +25°C
TA = –40°C to +85°C
Units
Typ.
Guaranteed Limits
VIH
Minimum HIGH Level
Input Voltage
3.0
VOUT = 0.1V
or VCC – 0.1V
1.5
V
4.5
VIL
Maximum LOW Level
Input Voltage
3.0
VOUT = 0.1V
or VCC – 0.1V
1.5
4.5
VOH
Minimum HIGH Level
Output Voltage
IOUT = –50A
2.99
VIN = VIL or VIH,
IOH = –12mA
2.56
VIN = VIL or VIH,
IOH = –24mA
3.86
IOH = –24mA
(1)
VOL
Maximum LOW Level
Output Voltage
IOUT = 50A
0.002
IOL = 12mA
0.36
IOL = 24mA
0.36
IOL = 24mA
(1)
IIN
(3)
Maximum Input
Leakage Current
5.5
VI = VCC, GND
±0.1
±1.0
A
IOLD
Minimum Dynamic
Output Current(2)
VOLD = 1.65V Max.
75
mA
IOHD
VOHD = 3.85V Min.