型号: 74ACT08SC
厂商: Fairchild Semiconductor
文件页数: 3/10页
文件大小: 0K
描述: IC GATE AND QUAD 2 INPUT 14-SOIC
标准包装: 55
系列: 74ACT
逻辑类型: 与门
电路数: 4
输入数: 2
电源电压: 4.5 V ~ 5.5 V
电流 - 静态(最大值): 4µA
输出电流高,低: 24mA,24mA
逻辑电平 - 低: 0.8V
逻辑电平 - 高: 2V
额定电压和最大 CL 时的最大传播延迟: 9ns @ 5V,50pF
工作温度: -40°C ~ 85°C
安装类型: 表面贴装
供应商设备封装: 14-SOIC
封装/外壳: 14-SOIC(0.154",3.90mm 宽)
包装: 管件
产品目录页面: 1206 (CN2011-ZH PDF)
1988 Fairchild Semiconductor Corporation
www.fairchildsemi.com
74AC08, 74ACT08 Rev. 1.5.1
2
74A
C08,
74A
CT08
Quad
2-Input
AND
Gate
Absolute Maximum Ratings
The absolute maximum ratings are stress ratings only.
Recommended Operating Conditions
recommend exceeding them or designing to absolute maximum ratings.
Symbol
Parameter
Rating
VCC
Supply Voltage
–0.5V to +7.0V
IIK
DC Input Diode Current
VI = –0.5V
–20mA
VI = VCC + 0.5
+20mA
VI
DC Input Voltage
–0.5V to VCC + 0.5V
IOK
DC Output Diode Current
VO = –0.5V
–20mA
VO = VCC + 0.5V
+20mA
VO
DC Output Voltage
–0.5V to VCC + 0.5V
IO
DC Output Source or Sink Current
±50mA
ICC or IGND DC VCC or Ground Current per Output Pin
±50mA
TSTG
Storage Temperature
–65°C to +150°C
TJ
Junction Temperature
140°C
Symbol
Parameter
Rating
VCC
Supply Voltage
AC
2.0V to 6.0V
ACT
4.5V to 5.5V
VI
Input Voltage
0V to VCC
VO
Output Voltage
0V to VCC
TA
Operating Temperature
–40°C to +85°C
V / t
Minimum Input Edge Rate, AC Devices:
VIN from 30% to 70% of VCC, VCC @ 3.3V, 4.5V, 5.5V
125mV/ns
V / t
Minimum Input Edge Rate, ACT Devices:
VIN from 0.8V to 2.0V, VCC @ 4.5V, 5.5V
125mV/ns