型号: LK1501-7RD7B2
厂商: POWER-ONE INC
元件分类: 电源模块
英文描述: 1-OUTPUT 150 W AC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封装: METAL, CASE K02, MODULE
文件页数: 23/26页
文件大小: 1027K
代理商: LK1501-7RD7B2
Cassette Style
AC-DC Converters
K Series
Edition 5/5.2000
6/26
Table 4b: Output data double output modules
Output
LK 2320
LK 2540
(Outputs connected in Series)
24 V (2
× 12 V)
30 V (2
× 15 V)
48 V (2
× 24 V)
Characteristics
Conditions
min
typ
max
min
typ
max
Unit
Uo
Output voltage
Ui nom, Io nom
24.0 2
V
Uop
Overvoltage protection
38
(supressor diode)
Io nom
Output current 1
Ui min...Ui max
6.0
A
TC min...TC max
IoL
Output current limit 4
Ui min...Ui max
6.2
uo 7
Output
Low frequency
Ui nom, Io nom
55
mVpp
voltage
Switching freq.
IEC/EN 61204
555
noise 3
Total
BW = 20 MHz
80
DUo U
Static line regulation
Ui min...Ui nom
±40
±30
±50
mV
Ui nom...Ui max
Io nom
DUo I
Static load regulation
Ui nom, Io =40
30
uo d 5
Dynamic Voltage
Ui nom, Io =
±140
±90
load
deviation
Io nom 1/2 Io nom
td 5
regulat.
Recovery time
IEC/EN 61204
0.2
ms
aUo
Temperature coefficient
–2.2
mV/K
of output voltage 6
rents should be reduced accordingly so that
Po nom is not exceeded.
2 Series connection for Uo nom = 24 V, 30 V or 48 V, see: R-Function for different output configurations.
3 Shortest possible wiring for series connection at the connector.
5 See: Dynamic load regulation of U01 and U02.
6 Negative temperature coefcient (0...–3 mV/cell and K) available on request.