型号: LK1501-7RD7B2
厂商: POWER-ONE INC
元件分类: 电源模块
英文描述: 1-OUTPUT 150 W AC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封装: METAL, CASE K02, MODULE
文件页数: 9/26页
文件大小: 1027K
代理商: LK1501-7RD7B2
Cassette Style
AC-DC Converters
K Series
Edition 5/5.2000
17/26
Safety and Installation Instructions
Connector Pin Allocation
The connector pin allocation table defines the electrical
potentials and the physical pin positions on the H15, H15
S4 connector. Pin no. 24, the protective earth pin present
Table 12: H15 Connector pin allocation
Pin
Connector type H15 S4
Connector type H 15
No.
LK 1001
LK 1301/1501/1601
4
Vo1+
Output 1
Vo1+
Output 1
Vo2+
Output 2
6
Vo2+
Output 2
8
10
12
S+
Sense
S+
Sense
14
16
R 1
Control of
U o1
R 1
Control of
U o1
18
i
Inhibit
i
Inhibit
20
D 3
Save data
D
Save data
D
V 3
ACFAIL
22
T
Current sharing
T
Current sharing
24 2
Protective earth
26
N
Neutral
N
Neutral
28
30
P
Phase
P
Phase
32
1 Feature R excludes option P and, vice versa
2 Leading pin (pregrounding)
3 Option D excludes option V and vice versa.
Fig. 24
View of module’s male H15 S4 connector
on all LK AC-DC converters is leading, ensuring that it
makes contact with the female connector first.
Type H15
Fixtures for connector
retention clips V
(see Accessory Products)
10010
4/6
Type H15 S4
Fixtures for connector
retention clips V
(see Accessory Products)
Fig. 23
View of module’s male H15 connector
Standards and Approvals
All AC-DC converters correspond to class I equipment.
They are UL recognized according to UL 1950, UL recog-
nized for Canada to CAN/CSA C22.2 No. 950-95 and LGA
approved to IEC/EN 60950 standards.
The units have been evaluated for:
Building in
Basic insulation between input and case, based on 250 V
AC and 400 V DC
Double or reinforced insulation between input and output,
based on 250 V AC and 400 V DC
Basic insulation between output and case based on
200 V AC and DC
Operational insulation between output and output
The use in a pollution degree 2 environment
Connecting the input to a primary or secondary circuit
which is subject to a maximum transient rating of 2500 V
(overvoltage category III based on a 110 V primary cir-
cuit, overvoltage category II based on a 230 V primary