型号: MSPSMCJ170CTR
厂商: MICROSEMI CORP-SCOTTSDALE
元件分类: TVS二极管 - 瞬态电压抑制
英文描述: 1500 W, BIDIRECTIONAL, SILICON, TVS DIODE, DO-214AB
封装: PLASTIC PACKAGE-2
文件页数: 1/4页
文件大小: 584K
代理商: MSPSMCJ170CTR
SURFACE MOUNT 1500 Watt
Transient Voltage Suppressor
Microsemi
Scottsdale Division
8700 E. Thomas Rd. PO Box 1390, Scottsdale, AZ 85252 USA, (480) 941-6300, Fax: (480) 947-1503
Page 1
Copyright
2005
2-23-05 REV C
W
.Mi
cr
os
em
i
.C
O
M
SCOTTSD A L E DIVISION
SMCJ5.0 thru SMCJ170CA
and SMCG5.0 thru SMCG170CA
SMC
5.0
170V
DESCRIPTION
APPEARANCE
The SMCJ5.0-170A or SMCG5.0-170A series of 1500 W Transient Voltage
Suppressors (TVSs) protects a variety of voltage-sensitive components from
destruction or degradation. It is available in J-bend design (SMCJ) with the
DO-214AB package for greater PC board mounting density or in a Gull-wing
design (SMCG) in the DO-215AB for visible solder connections. Selections
include unidirectional and bidirectional. They can protect from secondary
lightning effects per IEC61000-4-5 and class levels defined herein, or for
inductive switching environments and induced RF protection. Since their
response time is virtually instantaneous, they can also be used in protection
from ESD and EFT per IEC61000-4-2 and IEC61000-4-4.
NOTE: All SMC series are
equivalent to prior SMM package
identifications.
IMPORTANT: For the most current data, consult MICROSEMI’s website: http://www.microsemi.com
FEATURES
APPLICATIONS / BENEFITS
Economical surface mount design in both J-bend or
Gull-wing terminations
Available in both Unidirectional and Bidirectional
construction with a C or CA suffix
Suppresses transients up to 1500 watts @ 10/1000 s
Qualified to UL497B
Optional 100% screening for avionics grade is
available by adding MA prefix to part number for added
100% temperature cycle -55