型号: MSPSMCJ170CTR
厂商: MICROSEMI CORP-SCOTTSDALE
元件分类: TVS二极管 - 瞬态电压抑制
英文描述: 1500 W, BIDIRECTIONAL, SILICON, TVS DIODE, DO-214AB
封装: PLASTIC PACKAGE-2
文件页数: 4/4页
文件大小: 584K
代理商: MSPSMCJ170CTR
SURFACE MOUNT 1500 Watt
Transient Voltage Suppressor
100
Microsemi
Scottsdale Division
8700 E. Thomas Rd. PO Box 1390, Scottsdale, AZ 85252 USA, (480) 941-6300, Fax: (480) 947-1503
Page 4
Copyright
2005
2-23-05 REV C
W
.Mi
cr
os
em
i
.C
O
M
SCOTTSD A L E DIVISION
SMCJ5.0 thru SMCJ170CA
and SMCG5.0 thru SMCG170CA
SMC
5.0
170V
GRAPHS
(Waveform – See Figure 2)
Non-repetitive
(P
PP
Peak
Pul
se
Pow
e
r-
kW
Test wave form
parameterxs
tr = 10
sec.
tp = 1000
sec.
FIGURE 2 – PULSE WAVEFORM
1
s
10
100
1ms
10ms
tp – Pulse Time – sec
FIGURE 1 – Peak Pulse Power vs. Pulse Time
PAD LAYOUT
INCHES
mm
A
.390
B
.110
C
.150
INCHES
mm
A
0.510
B
SMCJ
SMCG
TL Lead Temperature
oC
FIGURE 4
Peak
Pulse
Power
P
PP
)or
conti
nuous
Power
in
Percent
of
25
o C
Ratin
g
FIGURE 3 – Derating Curve
T
ypical Capacitance vs.
Breakdown Voltage
PACKAGE DIMENSIONS
DO-214AB
DO-215AB
DIMENSIONS IN INCHES
D
E
F
K
L
MIN
.025
MAX .121 .280 .245 .320 .095 .400
.040
DIMENSIONS IN MILLIMETERS
MIN
MAX 3.07 7.11 6.22 8.13 2.41 10.16 1.016 1.520
Typical Standoff Height: 0.004” – 0.008” (0.1mm – 0.2mm)