型号: 530AA453M000BGR
厂商: SILICON LABORATORIES
元件分类: XO, clock
英文描述: CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 453 MHz, LVPECL OUTPUT
封装: ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN
文件页数: 8/15页
文件大小: 268K
代理商: 530AA453M000BGR
Si530/531
2
Rev. 1.0
1. Electrical Specifications
Table 1. Recommended Operating Conditions
Parameter
Symbol
Test Condition
Min
Typ
Max
Units
Supply Voltage1
VDD
3.3 V option
2.97
V
2.5 V option
2.25
1.8 V option
1.71
Supply Current
IDD
Output enabled
LVPECL
CML
LVDS
CMOS
111
mA
TriState mode
60
Output Enable (OE)2
VIH
0.75 x VDD
——
V
VIL
——
0.5
Operating Temperature Range3
TA
–40
C
Notes:
2. OE pin includes a 17 k
pullup resistor to VDD. Pulling OE to ground causes outputs to tristate.
this recalibration.
Table 2. CLK± Output Frequency Characteristics
Parameter
Symbol
Test Condition
Min
Typ
Max
Units
Nominal Frequency1,2
fO
LVPECL/LVDS/CML
10
MHz
CMOS
10
Initial Accuracy
fi
Measured at +25 °C at
time of shipping
—±1.5
ppm
Temperature Stability1,3
f/fO
–20
ppm
Aging
fa
Frequency drift over
projected 15 year life
Powerup Time4
tOSC
ms
Notes:
1. See Section 3. "Ordering Information" on page 7 for further details.
2. Specified at time of order by part number. Also available in frequencies from 970 to 1134 MHz and 1213 to 1417 MHz.