型号: STM32L151CBT6
厂商: STMICROELECTRONICS
元件分类: 微控制器/微处理器
英文描述: 32-BIT, FLASH, 32 MHz, RISC MICROCONTROLLER, PQFP48
封装: 7 X 7 MM, 0.50 MM PITCH, ROHS COMPLIANT, LQFP-48
文件页数: 3/106页
文件大小: 1417K
代理商: STM32L151CBT6
Package characteristics
STM32L151xx, STM32L152xx
Doc ID 17659 Rev 1
Figure 39.
LQFP48, 7 x 7 mm, 48-pin low-profile quad flat
package outline(1)
Figure 40.
Recommended
footprint(1)(2)
1.
Drawing is not to scale.
2.
Dimensions are in millimeters.
D
D1
D3
A1
L1
L
k
c
b
ccc
C
A1
A2
A
Seating plane
0.25 mm
Gage plane
E3 E1
E
12
Pin 1
identification
5B_ME
9.70
ai14911b
13
Table 61.
LQFP48, 7 x 7 mm, 48-pin low-profile quad flat package mechanical data
Symbol
millimeters
inches(1)
Typ
Min
Max
Typ
Min
Max
A
1.600
A2
b
D
D1
D3
E
E1
E3
L
L1
k
3.5°0°
ccc
Values in inches are converted from mm and rounded to 4 decimal digits.
相关PDF资料
PDF描述
STM32L151CBT6TR 32-BIT, FLASH, 32 MHz, RISC MICROCONTROLLER, PQFP48
STM32L151CBT6DTR 32-BIT, FLASH, 32 MHz, RISC MICROCONTROLLER, PQFP48